2021: Pavilon Z, České Budějovice, finalista České ceny za architekturu 2022

Občanské stavby

Pavilon Z - Výstaviště v Českých Budějovicích  

Po mnoha letech se dočkal rekonstrukce Pavilon Z na Výstavišti v Českých Budějovicích. Objekt pocházející ze 70. let minulého století již konstrukčně i funkčně dosloužil.

Stavební práce započaly v lednu 2021 a dokončeny byly ve vysokém tempu po 6 měsících v červnu 2021. Výstavní pavilon se tak postupně proměnil v multifunkční společenské centrum. Návštěvníkům nabízí hlavní sál s kapacitou přes tisíc míst, výstavní prostor, zázemí pro pořádání konferencí a dalších eventových akcí. Za architektonickým návrhem stojí studio A8000, stavbu provedla stavební společnost OHLA ŽS a.s.

Původní nosnou konstrukci Pavilonu tvoří ocelový skelet s plechobetonovými stropy a lehkou střechou. Během přestavby byl skelet odhalen "na kost", sanován a zesílen. Práce statika v tomto případě obnášela co nejvíce z původní konstrukce zachovat a tomu odpovídala i použitá technologie spřažení plechobetonových stropních desek se stávajícími stropními nosníky, díky níž byla navýšena zatížitelnost stropů na úroveň současných normových požadavků.  

.

Na podzim roku 2022 stavba získala prestižní ocenění Finalista České ceny za architekturu 2022!

Lokalita České Budějovice
Rozsah projektu DPS
Investor Výstaviště České Budějovice
Spolupráce A8000 s.r.o.
Stav stavba dokončena 06/2021
Central Group Origon JRD Mimosa RAZ23 unit architekti A8000 Space8 SYNC J+PA IBA Ridera EKOSPOL MEPRO stopro PRŮMSTAV QUADRA